Zdieľať túto stránku

Mikropigmentáciou vitiliga dochádza aj k stimulácii melanocytov, ktoré sú zodpovedné za produkciu kožného farbiva melanínu. Takouto formou môže dôjsť k vlastnému obnoveniu produkcie pigmentu - melanínu.

Vitiligo je autoimunitné ochorenie prejavujúce sa viditeľnými bledšími fľakmi na pokožke. Trápi ženy, deti aj mužov na akejkoľvek časti tela. Doposiaľ neexistuje žiadna efektívna liečba na vyliečenie tohto skôr estetického problému, ktorý veľmi vplýva na psychiku človeka, partnerský život, sebavedomie a tým aj na kvalitu života. Tieto všetky faktory veľmi negatívne pôsobia na zdravotný stav človeka a ešte zhoršujú priebeh vitiliga.

Moderná doba so sebou prináša aj nové možnosti ako zlepšiť stav, či vzhľad vitiliga, a tou je esteticko-medicínska mikropigmentácia. Tetovanie - mikropigmentácia vitiliga sa robí špeciálnymi mikroihličkami, ktorými sa na postihnuté miesto vpravujú do pokožky prírodné kamuflážne mikropigmenty - farby. Toto nie je klasické tetovanie, ale veľmi špeciálna technika vpravovania prírodných farieb do pokožky. Túto procedúru by mal vykonávať iba človek, ktorý prešiel špeciálnym dlhodobým preškolením, a má vyštudovanú minimálne zdravotnícku školu, aby dôkladne rozumel telu a pokožke. Cieľom mikropigmentácie je stimulovať vlastné bunky pokožky melanocyty, ktoré sú zodpovedné za produkciu kožného farbiva melanínu, od ktorého záleží aj tón našej pokožky.

Mikropigmentácia vitilga sa robí tón v tóne v odtieni pokožky, aby kamufláž vyzerala veľmi prirodzene a nenápadne. Ide o permanentné tetovanie, čo znamená, že prírodné farby sa vpravujú plytšie do pokožky, aby nezaťažovali telo, lymfatický systém, a aby nemenili tón natetovanej farby. Farba v pokožke môže vydržať až niekoľko rokov, ale treba počítať s niekoľkými sedeniami. Používané farby - mikropigmenty podliehajú najprísnejším kritériám o mikrobiálnej čistote, bez prítomnosti ťažkých kovov, neobsahujú nikel a sú hypoalergénne. Mikropigmentácia sa môže vykonávať na hociktorej časti tela. Pred dohodnutím termínu je potrebné vykonať vstupnú konzultáciu, pri ktorej sa diagnostikuje typ vitiliga. Ak máte diagnostikované vitiligo typu Koebner Phenomenon, mikropigmetácia sa nesmie vykonávať.

Ošetrenie po mikropigmentácií nie je náročné a hojenie prebieha do 2 týždňov. Po mesiaci sa môže vykonať korekcia, čiže opakované prepigmentovanie, aby sa docielil želaný efekt.

Vždy je potrebné vykonať farebný test na pokožke cca 2 x 2 cm, o 4 týždne prísť na kontrolu, a ak je všetko v poriadku, môže vykonať pigmentácia na miestach, ktoré požadujete kamuflovať.

KONTRAINDIKÁCIE ( kedy tetovanie vitiliga nerobím ) :

1. Tetovanie po opaľovaní, lebo je potrebný naturálny odtieň pokožky, preto sa vitiligo tetuje najčastejšie v zimnom období.

2. Pacienti s diagnostikou Koebner Phenomenon

3. Vitiligo sa netetuje v „rozvoji" od vzniku prvého výskytu je potrebné počkať 1 rok, aby bol stabilizovaný stav. Imunitný systém by mohol vtetovaný pigment ihneď vylúčiť von z pokožky a tetovanie by mohlo byť neúspešné.

Esteticko-medicínske tetovanie môže vykonaváť len odborne vyškolený človek s bohatou a dlhoročnou praxou v obore mikropigmentácie. Veľmi dôležité sú tiež vedomosti o pokožke, ktoré musia byť na odbornej úrovni, pretože neodborným tetovaním, môže prísť k ešte väčšiemu poškodeniu pokožky, ako pred jej tetovaním !! Je vhodné, aby človek, ktorý bude vykonávať esteticko-medicínske tetovanie, mal aspoň zdravotnícku školu. Ja som vyštudovala zdravotnícku školu s maturitou, ako farmaceutický laborant, čo je práca s liekmi, ich výroba, distribúcia a výdaj. Moje vzdelanie a skúsenosti s tetovaním permanentného make-upu, plne spĺňajú požiadavky aj pre esteticko-medicínske tetovanie, pretože mám dokonalé odborné znalosti o tele i pokožke. Tetovanie permanentného make-upu vykonávam už 8 rokov

Areola - tetovanie prsné dvorce a bradavky